Neuvěříš, co lidé dělají pro štíhlou postavu!

ZNÁME NEJŠÍLENĚJŠÍ DIETY, ZN. DOMA JE URČITĚ NEZKOUŠEJ!

S novým rokem přichází nová předsevzetí – a jejich předmětem jsou často nově nabraná kila z Vánoc. Cukroví, chlebíčkům, bramborovému salátu a nějakému tomu pití se jednoduše nedalo odolat… jenže teď jsou ti všechny kalhoty těsné a váha ukazuje o něco vyšší číslo. Lákavým způsobem, jak kila rychle shodit, jsou diety. Jenže ty ti většinou k dlouhodobě štíhlejší postavě a lepší fyzičce nepomohou a některé mohou být i životu nebezpečné. Podívej se s námi na ty nejhorší.

Známe diety, které rozhodně nechceš zkoušet

Jezení parazitů

Pomyslnou jedničku a titul nejhorší diety na světě si získává takzvaná tasemnicová dieta. Spočívá v záměrné konzumaci zárodku parazita, který má potom zabránit přijímání kalorií a tak pomoci ke štíhlé postavě.

Proč ji nedržet: Parazit se neptá, kolik kilo chceš zhubnout – prostě bere, co mu dodáš. Na tebe místo živin zbudou průjmy a bolesti břicha. Dieta vede k závažným zdravotním problémům a podvýživě, nehledě na to, že zbavit se parazita nemusí být vůbec snadné. Na tuhle dietu zkrátka ani nemysli.

Bláto k svačině

Dát si před jídlem skleničku bláta rozpuštěného ve vodě, to… zní jako hodně špatný nápad. Údajně dokáže tvůj organismus detoxikovat a také zabránit pocitům hladu. Údajně.

Jak je to doopravdy: Místo čištění bláto spíš obalí tvé orgány a zabrání ti tak přijímat důležité živiny. A když mazlavou hmotu konečně vyloučíš, všechny prospěšné látky půjdou (nestrávené) s ní. Takže ano, možná zhubneš – pokud dřív neumřeš hlady. Místo hazardu se životem si dej radši smoothie nebo náš drink.

Citron, pepř a javorový sirup

Tato dieta byla před pár lety propagována jako skvělá detoxikační kúra. Po dobu deseti dnů vyměníš jídlo za zvláštní pití, které barvou i chutí připomíná sójovou omáčku. Výsledkem bude postava jako lunt a pročištěné tělo.

Jaká je realita: Asi tušíš, že deset dnů jen na jednoduchých cukrech, vitamínu C a pálivém koření není zrovna klíč ke zdravému životnímu stylu. Dieta nabádá k dodržování pitného režimu, takže se pravděpodobně odvodníš. Do toho ztratíš něco tuku a taky část svalové hmoty. Jenže pokud za těch deset dnů nepřehodnotíš svůj jídelníček a nezačneš se sportem, získáš tuk zpátky i s úroky. Jako jednodenní půst klidně – ale rozhodně tuto kúru nedrž dlouhodobě.

„Tukožroutská“ dieta

Umíš si představit týden jen na zeleninových polévkách, ideálně na zelné? To je podstata tukožroutské diety. První den se ti to možná bude zdát jako dobrý nápad, ten sedmý už budeš nenávidět zeleninu i všechny polévky světa.

Co tomu chybí: Voda se zelím ti nedodají tolik důležité bílkoviny ani tuky, které jsou základními složkami potravy. Pravděpodobně budeš mít hlad, neustálý nedostatek energie a zelí ti po pár dnech poleze i ušima. Místo tukožroutské polévky zkus raději svůj talíř naplnit vyváženými jídly s množstvím zeleniny.

Dieta podle Šípkové Růženky

Když spíš, tak nemůžeš jíst (ani mít hlad). A když nemůžeš jíst, tak zaručeně nepřibereš a asi i něco zhubneš. Tak nějak zní teorie, která stojí za „spící dietou”. A nejde o žádnou novinku: metoda se objevila už v 60. letech a mezi její propagátory patřil i Elvis.

Proč jde o nesmysl: Zaspat hlad není tak snadné. Proto dieta nabádá ke konzumaci množství sedativ, které hubnoucího odrovnají na hodiny i dny. Její autoři ale bohužel pozapomněli na to, že i ve spánku tělo potřebuje živiny na úrovni tzv. bazálního metabolismu. Energii organismus proto získává například ze svalů nebo zpomalováním jiných procesů. Některá sedativa jsou také silně návyková. Místo štíhlých princezen tak dieta z lidí dělá spíše neustále unavené zombíky.

Vynechání jedné složky potravy (no-carb, no-fat)

Pamatuješ si ještě na triumvirát makroživin – sacharidy, bílkoviny, tuky? Pak už určitě tušíš, že vynechat jeden z pilířů této pyramidy může být nebezpečné. I k tomu ale některé diety nabádají, liší se jen největší nepřítel: někdy jsou to sacharidy, jindy zase tuky.

Proč jíst všechno: Pokud ze svého jídelníčku škrtneš sacharidy nebo tuky, odrazí se to na funkčnosti tvého těla nebo na množství energie, které budeš mít. Všechna tři makra jsou důležitá pro správné fungování orgánů. Neškrtej je úplně, jen zkus najít co nejzdravější varianty. Místo přepáleného oleje si dej raději oříšky nebo avokádo, místo čokolády a přidaných cukrů zažeň chutě ovocem.

Některé diety tě doslova vymáčknou jak citron

Nejhorší diety podle expertů

Podle žebříčku U.S.News, který hodnotil různé diety a způsoby stravování podle dopadů na zdraví i dalších faktorů (krátkodobý i dlouhodobý vliv na váhu, obtížnost jejího dodržování), se nejhůře umístily tyto diety:

1. Keto dieta
2. Dukanova dieta
3. Whole30
4. Body reset
5. Atkinsova dieta
6. Půsty
7. Hormonální dieta
8. Raw dieta
9. Paleo dieta
10. Zásaditá dieta

Jakákoli volba z tohoto desetimístného seznamu je ale mnohem rozumnější než diety, které jsme zmínili výše. Šestici hrůzných nápadů odborníci raději ani nehodnotili – nejde totiž o racionální způsob stravování, ale o šílené hazardování se zdravím.

Proč jsou diety špatný nápad

Diety ve formě striktního vynechání určitých složek potravy z jídelníčku mají své opodstatnění u zdravotních potíží, jakými jsou třeba celiakie nebo histaminová intolerance. Zkrátka ve chvíli, kdy si organismus s některými potravinami neporadí. Pokud se jim ale začneš vyhýbat bez opodstatnění, hrozí ti nedostatek živin. Tvé tělo si také může odvyknout zpracovávat některé látky a zadělat ti na zdravotní problémy.

Redukční diety, tedy omezení příjmu kalorií, se pak na hubnutí používají poměrně úspěšně – ale u léčby obezity. Vždy probíhají pod dohledem výživových poradců či zdravotníků a tak, aby nebyly zátěží ani šokem pro organismus. Pokud si ji naordinuješ amatérsky doma, pravděpodobně se dočkáš jojo efektu a v horším případě pošramoceného trávení.

Jak to dělat lépe?

Největším problémem u „několika kil nahoře“ není množství jídla, ale jeho skladba. Kalorické bomby, přemíra jednoduchých cukrů nebo smažené dobroty se na tvé postavě zkrátka podepíšou.

Pokud chceš zhubnout, tak místo diet jez dostatečně (nehladověj, ale ani se nepřejídej) a dbej na pestrou stravu plnou bílkovin, zeleniny i zdravých tuků. Můžeš vyzkoušet i jednu z diet, které jsou dle U.S. News označeny jako zdravé – DASH nebo středomořský způsob stravování.

S hubnutím ti pomůžou i naše drinky, které jsou navržené tak, aby tě zasytily a dodaly ti vyváženou skladbu živin – bez nadbytečných cukrů a kalorií. A navíc si na nich pochutnáš. Vyzkoušej to na vlastní chuťové buňky.

2 odpovědi na “Neuvěříš, co lidé dělají pro štíhlou postavu!”

    1. Milá Deniso, děkujeme za tvůj komentář! Jsme rádi, že ti vyvážená strava vyhovuje – my vyvážené a intuitivní stravování taky máme rádi. 🙂 Doufáme, že ti vyřazení sacharidů a vyšší příjem tuků nezpůsobilo žádné dlouhodobé problémy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *