Banán

Banán je exotické ovoce původem z jihovýchodní Asie. Svou typickou sladkou chutí si podmanil téměř každého, a proto patří k nejvíce žádaným a konzumovaným plodům na naší planetě. Krom skvělé chuti ti dodá také velké  množství živin, vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Najdeš v něm důležité vitamíny, jako jsou B6, B1, B2, C, E a kyselina listová. Dále je bohatý na minerály; mezi nejcennější z nich se řadí draslík, hořčík, železo. Díky vysokému obsahu draslíku reguluje krevní tlak a podporuje správnou funkci ledvin.

Antioxidanty, hlavně dopamin a katechin, dokáží snížit riziko vzniku srdečních nebo degenerativních onemocnění. Ve významném množství je v banánech zastoupena i vláknina, která zklidňuje střeva a má blahodárný vliv na trávení. Jsou vhodnou a doporučovanou potravinu pro celiaky.

Odborníci banán považují za ideální jídlo pro sportovce vzhledem k vysokému obsahu živin a lehce stravitelných sacharidů. Dokáže zmírnit svalové křeče spojené se sportovním výkonem. Navíc obsahuje i malé množství serotoninu, což ti zaručeně zvedne náladu.

Jednu z nejvýživnějších plodin na světě najdeš v proteinovém nápoji s banánem a marakujou.