Baobab

Ačkoli měl Malý princ baobaby za špatné stromy a v jednom kuse se jich zbavoval, skutečnost je známé pohádce na míle vzdálená. Afričtí domorodci nazývají tohoto nezvyklého velikána stromem života“, a to právem. Ačkoli jej využívají zejména jako zdroj vody, kterou uchovává ve svém mohutném kmeni, získávají z něj také olej, rostlinné mléko, mýdlo, náhradu kávy i nepravý tabák. Nejzajímavější je na něm ale jeho plod, který se těší čím dál větší oblibě i mezi Evropany.

Plod baobabu dorůstá až do velikosti žlutého melounu a v syrovém stavu se šetrnou metodou zpracovává na prášek. Ten má v kuchyni široké zastoupení: v raw podobě si totiž uchovává všechny důležité látky. Mezi ně patří především vysoký obsah vitamínu C a největší podíl antioxidantů ze všech známých potravin.

Ne nadarmo je označovaný za superpotravinu tisíciletí – obsahuje také vysoký podíl zinku, draslíku, železa, mědi, vápníku, hořčíku, fosforu, pektinu a vlákniny a nezaostává ani co se týče vitamínů. Chceš zhubnout? I s tím ti baobabový prášek pomůže. Díky vysokému obsahu bílkovin a nízkému obsahu tuku je ideální na doplnění elektrolytů po cvičení. Vitamín B1, B6, C a vápník zase nakopnou tvůj metabolismus.

Kromě redukce váhy ale přispěje i k posílení tvé imunity a dodá spoustu energie. Baobab je navíc až z 50 % tvořen vlákninou (polovina z ní je rozpustná), která se postará o správné trávení. Rozpustná vláknina se také podílí na postupném uvolňování cukru v krevním oběhu, což ocení především diabetici typu 2. Vápník zajistí správnou činnost trávicích enzymů a vitamín B1 se postará o správnou činnost tvého srdce.

Baobabový prášek má citrusovou chuť, což z něj dělá skvělou přísadu do smoothies, polévek, omáček, pudinků, muffinů, salátů i zmrzliny. Vychutnat si ho můžeš i v naší dobrotě nazvané Matcha detox!