Černý rybíz

Oblíbené bobulovité ovoce z našich zahrádek je sice velikostně drobné, ale jeho vliv na zdraví je obřích rozměrů. Černý rybíz se hrdě řadí mezi největší zdroje vitamínu C na světě! A navíc obsahuje i velmi významné množství rutinu, vitamínů, minerálů a antioxidantů. My jeho účinkům neodolali, proto ve zdravých dobrotách SHAKE-IT najdeš spoustu černých bobulek.

Černý rybíz je pro svůj vysoký obsah vitaminu C ideálním pomocníkem na posílení imunity. Pomůže ti nejen při léčbě nachlazení, chřipky, angíny či zánětu dutin, ale i jako prevence. Je bohatý na antioxidanty (nejvíce karoteny), které urychlují obnovu sliznic. Navíc zbavují organismus volných radikálů, čímž tě chrání před rakovinou. Karoteny se v těle přeměňují na vitamin A, ochránce zraku a bojovníka proti šerosleposti.

Poměrně velké množství rutinu (vitamin P) má pozitivní vliv na cévní systém. Udržuje cévní stěny pružné, čímž zlepšuje průchodnost krve. Černý rybíz by tedy měli zařadit do jídelníčku všichni, které trápí křečové žíly, hemoroidy, otoky končetin, vysoký krevní tlak nebo slabé cévní stěny (praskání žilek a tvorba modřin).

Plody černého rybízu působí močopudně a v kombinaci s čajem z lístků rostlinky skvěle poslouží při zánětu močových cest. Využít je můžeš i při žaludečních obtížích a průjmu či při problémech s vylučováním.

Černý rybíz se postará i o tvůj nervový systém díky obsahu niacinu (vitamin B3) a kyselině pantothenové (vitamin B5). Ta navíc chrání vlasy, nehty a pokožku. Dále v něm najdeš i mnoho stopových prvků: obsahuje hodně vápníku a železa, hořčík, draslík a mangan, který ocení tvé srdce, nervy i svaly. Nakonec výbornou kombinaci zdraví prospěšných látek doplní důležité nenasycené mastné kyseliny, třísloviny a vysoký podíl pektinu.

Posilni svou kondici a dopřej si pořádnou dávku vitamínu C v drinku Black fruits.