Moringa

Slyšel jsi už o stromu jménem moringa? Že ne? Pak je nejvyšší čas to napravit! Moringa oleifera je stálezelený strom, který pochází původně z Indie a zmiňují jej už staroindické posvátné texty. Nyní svět tento „zázračný strom života“ znovu objevuje a seznamuje se s jeho léčivými účinky. Jedná se totiž o rostlinu s nejvyšší koncentrací živin na světě.

Vzhledem připomíná moringa baobab, a to díky svému velkému a dužnatému kmeni, který slouží jako zásobárna vody. Indové z ní dokáží spotřebovat vše od kořenů a kůry přes květy a plody až po listy, a nazývají ji proto jedlým stromem. Dříve vyrůstala jen na úpatí Himálaje, dnes ji lidé pěstují po celém světě. A proč jsme si ji vlastně tolik zamilovali?

Moringa olejodárná obsahuje široké spektrum zdraví prospěšných látek. V této superpotravině najdeš víc bílkovin než ve vejci a víc minerálů než v jakémkoli druhu zeleniny. Je bohatá na vysoký obsah chlorofylu a zeatinu, které se starají o to, že se všechny živiny dostanou v našem těle na to správné místo.

Z minerálů je zde zastoupen hořčík, draslík, železo, vápník, zinek, měď a fosfor. Nestrádá ani co se týče vitamínů v morinze najdeš vitamin K, E, C, A, B1, B2 a B3. Z dalších látek jsou to nenasycené mastné kyseliny omega-3, -6 a -9, vláknina, antioxidanty a protizánětlivé látky.

Samotnou třešničkou na dortu je fakt, že moringou lze úspěšně bojovat proti téměř třem stovkám nemocí, mezi které patří cukrovka, bronchitida, revma, šeroslepost a problémy s očima, vysoký krevní tlak, průjem i zácpa, záněty, bolesti svalstva a migrény, ale dokonce i rakovina či deprese. Brzdí totiž růst nádorů a podporuje správnou funkci mozku. Budeš tedy nejen zdravý jako řípa, ale taky v dobré náladě.

Moringu si můžeš přidat třeba do ranní kaše, smoothie, kuskusu, ovocných a zeleninových salátů i polévek. Nebo si ji jednoduše vychutnej v našem drinku Matcha detox.